Majandusülevaade

22.11.2017

Novembrikuu majandusülevaates keskendume järgmistele teemadele:

  • Euroopa Keskpanga nõukogu teatas oktoobrikuisel koosolekul, et kvantitatiivse lõdvendamise programmi pikendatakse 2018. aasta septembrini. Samas vähendab EKP varade kokkuostu mahtu 30 miljardile eurole kuus. See otsus peegeldab EKP nõukogu järjest suurenevat kindlustunnet, et inflatsioon jõuab lõpuks sihttasemetele järele.
  • Naftahind on tõusuteel. Viimastel kuudel on nafta hind tõusnud 40 eurolt 55 eurole barreli kohta. Naftaturgu on mõjutanud rida erakorralisi sündmusi, nagu orkaanid Harvey ja Irma, suurenev geopoliitiline pinge USA ja Iraani vahel ning segadused Kurdistani nafta veoga üle Türgi-Iraagi piiri. Nafta hinda on toetanud ka OPEC-i liikmete ja Venemaa kommentaarid, et tootmiskärpeid võidakse pikendada kuni 2018. aasta lõpuni.
  • Elektriseadmete ekspordi kahanemine viis Eesti ekspordi miinusesse. Eesti eksport vähenes septembris aastases võrdluses 1,2%. Kõige rohkem vähenes elektriseadmete eksport, mis koosneb suurel määral Ericsson Eesti toodangust. Kõige rohkem kasvas tänavu põlevkiviõlitoodete eksport, kosunud kategooriad olid ka puit- ja pabertooted ning masinad.

Ülevaate saate avada siit.

Kõigi meie ekspertide ülevaadete ja analüüsidega saate alati tutvuda Danske Banki kodulehe rubriigis Makro- ja turuülevaated.

Head lugemist!