Väikeettevõtjad vajavad ekspordi arendamiseks eelkõige kasulikke tööriistu

03.11.2017

31. oktoobril sai piduliku lõppakordi Eesti Kaubandus-Tööstuskoda ja Danske Banki veetud arenguprogramm, mille eesmärk oli tõsta Eesti loomeettevõtete ekspordivõimekust. Programmis osalejate sõnul oli programmi suurim väärtus tööriistad, mis aitavad neil oma eksporditegevusi tulemuslikult planeerida.

Puidust prilliraame valmistava ettevõtte Karl Disain OÜ tegevjuht Karl Annus ütles, et tema jaoks tuli programm küll veidi hilja, kuid teab nüüd, kuidas oma tuleviku tegevusi paremini planeerida. „Olin enne programmi teinud mitmeid valesid otsuseid, mis tegelikkuses takistasid ekspordi arendamist. Nüüd olen saanud uusi teadmisi, märganud oma vigu ja saanud parema arusaamise ettevõtte finantside planeerimisest,“ selgitas Annus.

„Ettevõtjatel on olemas soov, teadmised ja teenus, mida eksportida. Igal ettevõttel seisavad aga ees oma karid, mis eksporti takistavad,“ selgitas kaubanduskoja teenuste direktor Piret Potisepp. „Programmi üks peamisi kasutegureid ettevõtjatele oli just nende mõttelaadi muutmine ja olulistele aspektidele fokusseerimine,“ lisas ta.

Tihtilugu on väikeettevõtjate suurimad kitsaskohad finantsalased teadmised ja kogemused riikideülesest ärist. Potisepa sõnul vajavad väikeettevõtjad täna kõrgemal tasemel finants- ja ekspordialast nõustamist, et reaalselt oma eksporti uutele turgudele laiendada. „Programmi üks osa keskendus just finantsnõustamisele. Esialgsed tulemused näitavad, et projektis osalenud ettevõtted on tõepoolest oma ekspordimahtu suurendanud ja/või loonud endale tugeva pinnase seda teha. Osalenute hulgas on ettevõtteid, mille kasv suurenes 5 protsenti kui ka neid, mille kasv ulatub 50 protsendini,“ täpsustas Potisepp.

„Täna on veel vara öelda, milline on projekti lõplik tulemus pikemas vaates, kuid juba praegu on selge, et edukas väikeettevõte küsib nõu ja kasutab kõiki olemasolevaid võimalusi. Tihtipeale ei maksa nõu midagi, aga aitab kokku hoida palju aega ja vältida karisid ettevõtte kasvatamisel,“ lisas Potisepp.

Tegemist oli esmakordse programmiga, kus ettevõtete toimivasse majandustegevusse kaasati eksperdid pangast, eesmärgiga parandada arenguprogrammis osalevate loomemajanduse ja selle sidusvaldkondade ettevõtete teadmisi finantside juhtimisest ja kaasamisest. Finantsspetsialistid töötasid ettevõtete konkreetsetest vajadustest lähtuvalt välja tegevusplaani, kuidas kasvatada nende eksporti.

Arenguprogrammis nõustas ettevõtjaid 16 Danske Banki eksperti, kes kõik omavad põhjalikke kogemusi ja teadmisi ettevõtte finantsplaneerimisest. Programmi oli mentorina kaasatud ka pikaajalise eksporditoe kogemusega konsultant Soomest, Markku Vantunen.